Az alkoholizmus egy krónikus, gyakran egyre súlyosbodó betegség, melyet az alkoholtól való fizikai és pszichés függés jellemez.
Az alkoholfüggőség adódhat genetikai hajlamból, vagy kialakulhat mentális betegség, hosszabb időszakon át tartó, túlzott mértékű alkoholfogyasztás következményeként.
Az alkoholizmusra nincs gyógyszer, de sokan képesek hosszú távon is józanok maradni kellő elkötelezettség és erőfeszítés árán. Az alkoholfüggőség leküzdésének első lépése, hogy az alkoholizmusban szenvedő személy elismerje, hogy alkoholproblémái vannak.
Vannak olyanok is, akik, annak ellenére, hogy nem látható rajtuk az alkoholizmus minden jele, tünete, súlyos alkoholproblémával küzdenek.
Figyelmeztető jelek
Az alábbiakban felsoroltunk néhány jelet, melyek arra utalhatnak, hogy valaki alkoholproblémákkal küzd (a lista nem tekinthető teljesnek):
- Kényszert érez arra, hogy alkoholt igyon.
- Képtelen korlátot szabni az adott alkalommal elfogyasztott ital mennyiségének.
- Nagyobb (idővel egyre nagyobb) alkoholmennyiséget kell magához vennie a kívánt hatás elérése érdekében.
- Fizikai elvonási tüneteket tapasztal, ha nem iszik alkoholt (hányinger, izzadás, felületes légzés és reszketés).
- Italra van szüksége ahhoz, hogy jól vagy átlagosan érezze magát.
- Elveszti az érdeklődését tevékenységek, hobbik vagy kapcsolatok iránt.
- Emlékezetkiesései vannak – elfelejti mi történt, míg az alkohol hatása alatt állt.
- Egyedül iszik, vagy rejtegeti italát mások elől.
A WHO (World Health Organisation/ Egészségügyi Világszervezet) kifejlesztette az “AUDIT” elnevezésű alkoholfogyasztási rendellenességek beazonosítására szolgáló eszközét. Ez a kérdőíven alapuló módszer segít felmérni az alkoholfüggőségre való hajlamot. Az AUDIT kérdőív segítségével mindenki felmérheti, milyen fokú kockázata van annak, hogy nála alkoholfüggőség alakuljon ki.