Őszi időszámítás: START!

Így vágj bele okosan az új évszakba kamasz gyerekkel

Az életünk meghatározott ritmus szerint működik. A mindennapjaink része a szezonalitás és az egyes élethelyzetekhez, emberekhez, helyekhez vagy akár az időjáráshoz való alkalmazkodás. Azonban nem minden változást élünk meg ugyanúgy és különösen igaz ez a lázadó kamaszokra: a tavaszból a nyárba fordulás sokkal könnyebb, mint a nyárból az őszbe, majd a télbe visszaszokni. Persze ez az élet rendje, de nem árt, ha néhány apróságra odafigyelünk abban a pár hétben, amíg a szervezetünk és a lelkünk is elfogadja, hogy itt a nyári lazulás vége és a tevékenyebb napok, a hidegebb idő kezdete. De miért a kamaszokat érinti leginkább ez a nehézség, és mit tehetünk annak érdekében, hogy zökkenőmentesen túljussunk ezen az időszakon?

Újratervezés: valakinek természetes, másnak kevésbé

Szakemberek szerint élettani megközelítésben a szervezet őszi átállásához minimum 2 hétre van szükség, de számos esetben ez még több is lehet. Hat ránk a levegő hőmérsékletének változása, a nappalok és éjszakák arányának módosulása, és persze a visszatérés a folyamatos elfoglaltsághoz, amelyek mind a bioritmus alkalmazkodását igénylik. Van, aki észre sem veszi, de van, aki nagyon megszenvedi ezt az időszakot. Amennyiben sikerül a szervezet változásait beazonosítani, úgy könnyebb azokra jól reagálni.

Nem csak iskolakerülés, vegyük komolyan a tüneteket!

Sokan nem figyelnek oda a kamaszok jelzéseire, pedig nagy részük egyértelmű segélykiáltás, amire a szülőknek és az iskolai környezetnek is szükséges lenne reagálni. Hogy mik is lehetnek ezek? Fizikai tünetként gyakori az étvágytalanság. Sok fiatalnál megfigyelhető szeptember első heteiben a hirtelen változó hangulat vagy visszatérő elégedetlenség és negatív hozzáállás. Ilyenkor a szülő gyakran akár azt is érezheti, hogy jobb a gyerekhez hozzá sem szólni, pedig nem ez a megoldás. Ugyanígy mutatkozhatnak akár a depresszió tünetei is a fiatalokon, de lehet, hogy éppen feledékenységben, aluszékonyságban, vagy a túl sok alvásban látszódik, hogy a kamasz gyerekünkkel valami nincs rendben.

Ha tél, ha nyár, nem az alkohol a megoldás!

Az ingerlékenység, a feszültség sajnos sok esetben jár „alkoholos” (meg)oldással, pedig a szervezetnek pont erre nincs ilyenkor szüksége, az ivás leginkább ellentétes hatást fejt ki a problémákkal küzdő szervezetben. A nyári bulizást nem lehet ugyanúgy télen is folytatni, mégis sok fiatal felnőtt ezt teszi. Apró különbségek persze vannak, hiszen míg nyáron azt gondoljuk, hogy a meleg kompenzálása megoldható egy hideg itallal (koktél, sör, fröccs), addig télen sokakban az a tévhit él, hogy a rövidital jó a hideg ellen. Átmenetileg valóban érezhető némi változás, de ehhez jó tudni, hogy az alkohol az agyban a hipotalamuszra (is) hat, ami a test hőmérsékletét szabályozza. Az alkohol elvonja a hőt a szervezettől, gyakorlatilag becsapja az ember hőérzetét. Így a téli rohamivás talán még a nyárinál is veszélyesebb.

Empátia, tervek és harmónia a kulcs

És, hogy mit tehetünk, hogy mégse daráljon be minket az őszi átállás és az ezzel járó negatív érzések, extrém esetben pedig az alkoholba menekülés?

A legfontosabb, hogy empátiával legyünk egymás iránt és figyeljünk oda egymás rezgéseire, vegyük észre, ha probléma van a környezetünkben. Teremtsünk otthon kellemes és harmonikus légkört, ahová még a hideg napokon is örömet jelent hazamenni. Legyünk vidámak és törekedjünk arra, hogy a környezetünket is felvidítsuk. Tudatosítsuk magunkban, hogy nem kell lemondani a nyárról és a jó időről, legyen egy jövőképünk, terveink a tavaszi virágzásig, ami segít abban, hogy átvészeljük a hideg évszakot. Ráadásul minden évszaknak megvan a maga szépsége, így természetesen az ősznek is, csak meg kell találni: lehet ez egy erdei kirándulás, töklámpás készítése, de akár a családi szánkózás vagy a mézeskalács-sütés, ami mind az őszi-téli időszakhoz kötődik.

 

Források:

https://napidoktor.hu/blog/extrem-megterhelessel-jarhat-az-oszi-atallas-kis-odafigyelessel-megelozhetjuk-a-komolyabb-tuneteket/

https://nepszava.hu/3048560_megterhelo-lehet-az-oszbe-fordulas

https://weborvos.hu/egeszsegmagazin/extrem-megterhelessel-jarhat-az-oszi-atallas-254173?fbclid=IwAR1IacOctsJeuzQ_zsMSsCP0le1AmKDutKkPF1SCWqzsqwGRrmHWjxD9HbA