Ünnepi túlfogyasztás

Hogyan tartsuk a mértéket és a lépést is egyszerre?

Céges buli, ünnepi vacsora a családdal, rokonlátogatás, forraltborozás a szabadban, szilveszter… A december bővelkedik azokban a rendezvényekben, ahol túlzásokba eshetünk akár ivás, akár evés terén. Mi áll az ünnepi időszakok túlfogyasztásának hátterében, és hogyan lehetünk ebben a hónapban is mértékletesek egészségünk megőrzése érdekében?

Túlzó ünnepek

Az Egyesült Államokban a felnőtt korú lakosság testsúlya átlagosan 0,6 kilogrammal gyarapszik a karácsony és szilveszter közötti időszakban, melynek felét a következő nyárig sem adják le . Aki pedig esetleg Egyesült Királyság rajongó, jól ismeri azt az uralkodói szokást, hogy az angol királyi család karácsony előtt és után súlyt mér a karácsonyi vacsora vendégein. Aki „igazán élvezte” az együttlétet, annál a mérlegnek legalább 1,4 kg (3 font) gyarapodást kell mutatnia. De a jóltápláltsággal és túlzással kapcsolatos kulturális ikonok bőven megtalálhatóak a magyar történelemben is a Willendorfi vénusztól Döbrögin és Móricz Zsigmond Tragédiáján át a modern magyarokig.

Az emberiség története során a jólét valahogyan mindig összekapcsolódott a „jól táplált=egészséges” párhuzammal, ami a túlélés biztosítékát, és az ínséges idők átvészelésének képességét jelentette, ebben az utóbbi pár évtized jelentett erősebb változást. Soha nem volt még annyi erőforrás elérhető, mint napjaikban. A világ vezető gazdaságaiban mára az éhezés fogalmát még hírből sem ismerik.

Az ünnepi időszakok világszerte a bőség és dőzsölés szimbólumai, melyben önamágban nincs semmi meglepő, a múltban azonban az ünnepi időszakokat böjti vagy ínségesebb szakaszok is követték, melyek szinte teljesen kikoptak a fejlett országok mindennapjaiból. Ha a mai ember számára a mindennapok átlagosak, az ünnep pedig túlzó, könnyen belátható, hogy vékony a jég a mértékletes fogyasztás és a folyamatos túlfogyasztás között, melynek hosszú távon egészségkárosító hatásai lehetnek.

Mennyi az elég?

Súlyunk gyarapodása szempontjából egy amerikai kutatás szerint egy nagy pohár forralt bor – de mondhatnánk más kedvelt ünnepi italokat is, mint pl. a puncs, vagy a forralt sör – kalóriatartalma 44 perces gyaloglással adható le, míg a karácsonyi vacsorától 100 perc futással lehetne csak megszabadulni. Hogy alkoholfogyasztás terén mi számít túl soknak arról itt írtunk bővebben. Amellett, hogy a mennyiség egyéni sajátosságok függvénye is, érdemes abból kiindulni, hogy egy egészséges szervezet fél liter 4%-os alkoholtartalmú italt nagyjából 2,5 óra alatt bont le. Ha ennek többszörösét visszük be rövid idő alatt, ráadásul rengeteg más étellel terhelve, nehezen tudunk regenerálódni.

Tippek a túlfogyasztás ellen

• Nem kell mindent megenni és meginni, amit elénk raknak – Ez természetesen nem azt jelenti, hogy nem kell megkóstolni a nagymama csak nekünk készített süteményét – de azt igen, hogy nem kell betolni az egész tepsivel
• Együnk csak egy hajszállal kevesebbet, mint, amit elégnek éreznénk! – Szervezetünk a szükségesnél 10 %-kal több fogyasztást még nem is érzékel, 20 %-ot már igen. Ez alapján képzeljük csak el, mi történhet akkor, amikor „degeszre esszük magunk és mozdulni sem tudunk”…
• „Csak egy pohárkával!” – de az tényleg egy pohárka legyen. Ne pedig minden forduló után egy pohárka, mondván, hogy welcome drink, aperitif, kísérő, digestive, kilépő és még sorolhatnánk…
• Könnyűt és kis adagokat egyszerre – Így bonthatjuk meg azt az ördögi kört, hogy nehéz ételekre emésztést segítőnek alkoholt, alkoholra szénhidrátot kívánunk.
• Minden pohár alkoholos ital mellé igyunk legalább 2 dl vizet – Így a dehidratáltság és a másnaposság is megelőzhető
• Ne unszoljunk és udvariasan álljunk ellen az unszolásnak – Azt és annyit fogyasszunk, melyre valóban szükségünk van, kínálatunk pedig szabjuk vendégeink igényéhez: nem biztos, hogy csak az ötödik pohár töményitaltól és a hetedik szelet süti elfogyasztásától érzi majd jól magát…

A végére pedig egy igazán kijózanító útravaló.

Magyarország háromnegyede uniós szinten szegénynek számít, a lakosság közel egyötöde mélyszegény, vagy kilátástalan körülmények között él . Gondoljunk arra is, hogy ami nekünk felesleges, az másnak a minimális boldoguláshoz már elég.

Fogyasztásban mértékletes, élményekben bővelkedő ünnepi időszakot kívánunk!

 

Források:

https://www.delimano.hu/article/5-1-tanacs-hogyan-keruljuk-el-a-karacsonyi-tulevest

http://otszonline.hu/cikk/ne_hizz_karacsonykor

http://pharmaonline.hu/gyogyszereszi_gondozas/cikk/hogyan_segithetjuk_az_emesztest_az_unnepi_lakomak_utan

https://napidoktor.hu/kivul-belul/5-dolog-ami-a-testtel-tortenik-a-karacsonyi-tuleves-hatasa/

https://index.hu/belfold/2021/07/27/szegenyseg-unio-magyarorszag/

https://www.portfolio.hu/gazdasag/20201115/statisztikailag-csaknem-teljesen-megszunt-a-melyszegenyseg-magyarorszagon-456894

https://epa.oszk.hu/00000/00022/00040/00979.htm

https://www.tenyek-tevhitek.hu/a_koszveny_mitosza_avagy_a_baratsagos_hugysav.htm